//Martina
Průkopníci wellbeing vědí, jak na to. Přečtěte si o českých firmách, které jsou velmi úspěšné a jejich pracovní prostředí, firemní kultura a péče o své zaměstnance se vymyká standardu na trhu, či daném odvětví. „Až 80 % podniků kótovaných na londýnské burze má zpracovanou wellbeing strategii. Více jak polovina britských firem má stanovený budget na wellbeing programy a aktivity,” říká Michaela Skalniková ze společnosti MyRefresh. Právě Velká Británie a USA jsou v přístupu wellbeing v práci nejdál.
0 Comments
Než se ocitneme ve své první práci, projdeme si už řadou jiných institucí, které velmi znatelně ovlivňují i to, jak budeme vnímat praci samotnou. A myslím si, že jsou to právě školy, už od nejnižšího stupně, kde by se mělo s lidmi pracovat jako s lidmi.
Školy u nás bohužel ale místo toho často učí spíše vnější motivaci, uzavřenosti, či robotickému plnění zadaných úkolů. Naštěstí jsou tu vyjímky a je jich i u nás čím dál více. Když jsem se před nějakou dobou poprvé setkal se Štěpánkou Rajchlovou, ředitelkou Druhé ScioŠkoly v Praze, nadchlo mne její povídání. Ukázalo se totiž, že budují školu postavenou přesně na těch principech, které se zdají být klíčové i ve firmách. Ať už jde o přístup ke kolegům v týmu, nebo k žákům samotným. Myslím si, že je důležité, aby děti mohly ve škole, obzvlášť už v té základní, objevovat svět, v bezpečném prostředí stát čím dál více na vlastních nohou a především zkoumat proč může být vzdělání užitečné a jak se učit tak, aby to mělo doopravdy smysl. Chuť a schopnost učit se nové věci je za mě to zásadně nejdůležitejší co bychom si ze základní školy měli odnést. Dnes totiž vůbec netušíme, jaké znalosti budou užitečné ve světě za 20 let. Schopnost a ochota porozumět novému bude ale důležitá téměř určitě. Poslechněte si povídání o tom, jak vzníkala a jak funguje Druhá ScioŠkola na Praze 9, jaké používájí nástroje a co na takový přístup vlastně říkají rodiče a děti... // Katarína
Google sa už pravidelne objavuje na vrchole rebríčkov top zamestnávateľov. Dostať sa do Google nie je jednoduché, no vysoké nároky na zamestnancov sú vyvážené mnohými jedinečnými benefitmi a starostlivosťou o ich spokojnosť a psychické zdravie. A to napríklad aj skrze tréning Search Inside Yourself, ktorý využíva princípy mindfulness, teda všímavosti na rozvoj emocionálnej inteligencie, schopnosti lepšie zvládať svoje emócie vo vzťahu k sebe aj k ostatným. Ezoterika ? Hoci bol na začiatku považovaný niektorými programátormi za “hippie nezmysel”, dnes je najžiadanejším kurzom, na ktorý sú aj 6 mesačné čakacie doby. Jeho zakladateľ Chade-Meng Tan v Google pracoval ako softvérový programátor, ale za svoj cieľ si vzal aj osvietiť mysle, otvárať srdcia a vytvárať svetový mier. A to bez snahy viesť zamestnancov k budhizmu, ale pomáhať im nájsť kľúč ku šťastiu. Lepší vzťah k sebe aj k ostatným. Search Inside yourself túto úlohu splnil nad očakávania. Mnohí účastníci ho označujú ako “život meniaci”, pomáhajúci uvedomiť si životné hodnoty, zvládať stres, či zlepšiť vzťah k sebe a ostatným. Absolventi kurzu sú vyrovnanejšími lídrami, efektívnejšie spolupracujú a sú produktívnejší. Tréning sa zameriava na tieto oblasti:
|
AuthorsMichal Šrajer Archives
June 2019
Categories |