// Michal Šrajer Oblíbený námět diskusí o štěstí v práci je, zda-li je možné štěstí koupit za peníze. Tedy jestli třeba vyšší plat, nebo odměna, zvýší naši spokojenost se životem. V odpovědi na tuto otázku jsou různé studie poměrně konzistentní: Peníze spokojenost opravdu můžou zvýšit. Ale jen do určité meze. Podle mnoha výzkumů se má věc tak, že opravdu chudí lidé jsou v životě méně spokojení. Je pro ně mnohem náročnější překonat některé životní problémy a těžkosti a ty tak mají silnější negativní dopad na to, jak hodnotí svou celkovou spokojenost i prožívané štěstí. Zajímavostí je, že třeba i příznivý účinek víkendů má pro velmi chudé lidi menší pozitivní dopad na tato hodnocení. Zlom přichází, když je peněz dostatek na pokrytí všeho důležitého (a ještě trošku navíc). Když člověk nemusí obracet každou korunu, aby měl co k snědku, co na sebe, nebo kde bydlet, přestávájí mít peníze na jeho spokojenost významnější vliv. Jak ukazuje například jeden z výzkumů z Gallup-Healthways Well-Being Index, tou magickou hranicí je pro občany USA příjem $75,000 ročně (u nás by to bylo samozřejmě díky výrazně nižším životním nákladům mnohem méně). Dokud se vám přijem zvyšuje po tuto hranici, jste čím dál šťastnější. Jakmile se ale přes 75 tisíc dolarů ročně přehoupnete, další zvyšování přijmu mnoho štěstí nepřidá.
Podobně to vypadá i z více globálního pohledu - u velmi chudých zemí při růstu HDP životní spokojenost roste také. Jakmile ale překročí hranici $8,000 na obyvatele, účinek dalšího růstu se vytrácí. Mimochodem, ČR má HDP přes $19,000.
1 Comment
Tereza Michaličková
19/11/2016 12:09:44
Svatá pravda, doporučuju k tomuto tématu knížku "Peníze nebo život" od Tomáše Hajzlera https://www.peoplecomm.cz/kniha-penize-nebo-zivot
Reply
Leave a Reply. |
AuthorsMichal Šrajer Archives
June 2019
Categories |